Šta je internet adresa? Šta je internet domen?
Internet adresa ili internet domen smatraju se zajedničkim dobrom svih nas onoliko koliko su to i opsezi frekvencija radio talasa kojima raspolažemo, a koji prolaze kroz naš zajednički prostor, ili koliko su to reka, rudnik ili vazduh. Svi oni mogu se pod određenim uslovima i za određenu naknadu iznajmiti od posrednika (u slučaju Srbije, to je) RNIDS i ne mogu se trajno otuđiti.
Ta adresa, odnosno internet domen, vrsta je univerzalno kodifikovane “prečice” koja će da prevede dosta bezličniju i teže pamtljivu IP adresu sajta.
Primer: u svoj pretraživač možete uneti
- IP (internet protokol) adresu: 172.217.9.4
- Veb adresu (naziv domena) www.google.rs
U oba slučaja, završićete na istom mestu.
IP adresa je nešto poput GPS koordinata, a adresa domena je nešto poput poštanske adrese. Poput poštanske adrese je i struktura zapisa adrese domena.
Primer strukture internet domena
Primera radi:
- .rs je domen koji ukazuje na Srbiju
- .edu je domen koji ukazuje na obrazovnu instituciju
- .edu.rs ukazuje na obrazovnu instituciju iz Srbije
- SvetiSavaPirot.edu.rs ukazuje da je u pitanju škola Sveti Sava iz Pirota i da je u pitanju registrovana obrazovna institucija (najverovatnije osnovna ili srednja škola) u Srbiji (pošto su fakultetu najčešće na ac.rs poddomenima)
Slično tome:
- .ba je nacionalni domen Bosne i Hercegovine (i ja mislim da je to jedna od navećih kosmičkih pravdi)
- .gov nam ukazuje da je u pitanju neki deo državne administracije (od engleskog government – administracija, vlada)
- .gov.ba ukazuje da imamo posla sa delom državne administracije BIH, ali da ovo ne bi prešlo u horor sporog mučenja, zadržaćemo se na primeru
- TuzilastvoBih.gov.ba – Potpuno vam je jasno gde smo, ako smo na toj adresi.
Prethodeći www, kaže da smo pozvali svetsku mrežu onlajn sadržaja (world wide web) koji je uglavnom napisan u HTML jeziku i uglavnom mu se pristupa preko nekakvog HTT protokola. Ali o tome više neki naredni put.
Gotovo kao da smo telefonom pozvali nekakvu telefonsku centralu i rekli:
Alo! Tužilaštvo bih, ono zvanično, državno, ba!
www . TuzilastvoBih . gov . ba
I dobijete to što ste tražili.
Elem, svaka internet adresa, kao i svaka fizička poštanska adresa, povezana je sa nekim nečijim imenom.
Ako je u pitanju fizičko lice, ono ima ime.
Ako je u pitanju pravno lice, ono ima naziv, ime zastupnika i matični broj.
Ako su dodatno platili, onda to može da bude sakriveno. (ponekad, jako retko, nisu morali dodatno da plate za to)
Alati za utvrđivanje – ko stoji iza sajta: WhoIs
Alati kojima možete da pronađete ko je registrovao neki internet domen, ko je vlasnik nekog internet domena, ko ga održava, kada on ističe itd. zbirno se nazivaju WhoIs, od ongleskog “Who is – Ko je”. Postoji više desetina sajtova koji pružaju ovu uslugu, a ja ću ih krajnje proizvoljno i prema svom nahođenju podeliti u ukupno 3 celine.
1. Zvanični koji su dokaz na sudu
Za Srbiju, to je
2. Operativni kojih ima gomila i koji vam svi daju više-manje iste podatke i 3. “Sreća u nesreći” stari neažurni koji vam ponekad daju neaktuelni podatak koji je možda baš ono što vam treba
- Nema nekih naročitih zakonitosti, ja uvek sajt provučem kroz sve, za svaki slučaj.Rezultati pretrage izgledaju npr. ovako 1:
- Nema nekih naročitih zakonitosti, ja uvek sajt provučem kroz sve, za svaki slučaj.Rezultati pretrage izgledaju npr. ovako 1:
Postoje drugi podaci do kojih se može doći i drugi alati koji se nad ovim podacima mogu upotrebiti, ali to prevazilazi okvire ovog teksta.
Takođe, postoje vrlo jednostavni načini da se sakrije identitet registranta internet domena – prosta nevelika doplata (ali i nešto kompleksniji mehanizmi da se identitet ipak otkrije).
Svi sadržaji sa ovog sajta nastali su uz podršku mojih patrona. Ako želite da postanete jedan/jedna od njih, kliknite ovde.
Lazar